Sections

In the running

Published on September 8, 2017

The following are nomination results received from municipalities within the Beacon’s coverage area:

Appleton

The Town of Appleton has 10 candidates stepping up to run in its municipal election. Five are incumbent councillors and five are new candidates. 

 

For Councillor are:

Mona Byrne 

Carol Donahue

Sheldon Gillingham 

Stephen Johnson

Melvin King 

Barry Silmarie

Dennis Simms 

Sharon Smith-Noel

Donna Stacey 

Garrett Watton

 

Carmanville

 

George Gordon Blackwood

Kim Blackwood  

Shawn Budgell

Dwight Day 

Dale Howell

Keith Howell 

Marlene Peddle 

Lauretta Wheaton 

Michael Wheaton

 

Centerville-Wareham-Trinity

Mayor: (Acclaimed) 

Churence Rogers

 

For Councillor:

Ralph Ackerman 

Perry Cook

Trudy Firmage 

Samuel Gibbons

Loyd Pickett 

Jospeh Pollett

Raymond Thornton 

 

Dover (Acclaimed)

Mayor: 

Tony Keats

 

Councillors:

Robery Wiseman 

Jerry Hunt

Alvinwood Johnson 

Pam Mongrain

Robert Collins 

Paul Hounsell

 

Eastport

Three new candidates have stepped forward to offer their services to council. All seven incumbent councillors are seeking re-election. 

 

Heather Babstock – new

Arthur Crisby  

Chesley Crisby

William Duffitt - new 

Alan Holman

Anne Jenkins 

Mary MacNab

Kimberly Powell - new 

Shannon Powell 

Genevieve Squire 

 

Gambo

While Gambo has an acclaimed mayor, 14 have entered the councillor race. 

 

Mayor: (Acclaimed)

Dennis Lush 

 

For Council:

Howard Blagdon 

Robin Brentnall

Douglas Brown 

Sonja Denobrega

Darren Dyke 

Woodrow Goulding

Desiree Hopkins 

Craig Lush

Minnie Osmond 

Ronald Perry

Hathan Philip  

Barbara Pritchett

Scott Prichett 

Mark Stockley

 

Glenwood 

Seven councilors to represent Glenwood are in by acclimation. All seven served on the previous council. 

 

Mayor:

Jason Kinden 

Deputy Mayor:

Andrew Burt 

 

Councillors:

Glenn Gillingham 

Eugene Kinden

Tammy Kinden 

Bonnie Warren

Winston Wheaton 

 

Glovertown

Two people have stepped forward to run for mayor, and 11 candidates are in the running for councillor. 

 

For Mayor:

Doug Churchill 

Sue Sweeney-Janes

 

For Councillor:

Craig Arnold 
Glenn Burry 
Tina Burry 
Jamie Feltham 
Gordon W. Genge 
Dick Kelly 
Chantal Lynch 
Crystal Oram 
Jesse Paul 
Gerald C. Perry 
David Saunders, Sr.

 

Lumsden (Acclaimed)

 

Debbie Goodyear

Wayde Gibbons 

Denise Goodyear

Garrett Norman 

Danny Gibbons

Andy Gibbons 

John Melindy

 

New-Wes-Valley

For Mayor: 

Kenneth Hoyles

Eric Sturge 

Grant Burry

 

For Councillor:

Michael Tiller 

Winston Perry

Beverley March  

Lorenzo Welcher

Dawn Stagg 

Andy Best

Terry Gill 

 

Ward I

Kelvin MacDonald (Acclaimed) 

Ward II

James Cox (Acclaimed) 

Ward III

No nominees 

 

Sandrigngham (Acclimation)

Sandringham will have a returning council, as all candidates previously served. 

 

Glenn Arnold (Mayor)

Brenda Critchley (Deputy Mayor) 

 

Chris Bull

William Brown 

Malcom Critchley

Robery Payne 

Mary Squire

 

St. Brendan’s (Acclaimed)

The previous council will continue to represent St. Brendan’s. 

 

Mayor:

Vernonica Broomfield 

 

Deputy Mayor:

Kevin O’Rielly 

 

Margaret Hynes

John White 

John Alyward